Lab members
Kenny Breuer Professor of Engineering
|
|
Postdocs |
|
Alex Gehrke | |
Dipan Deb | |
Pedro Ormonde | |
Grad students |
|
Siyang Hao | |
Eric Handy-Cardenas | |
Eva Erickson | |
Ronan Gissler | |
Anoop Kiran | |
Zoe King | |
Brooke Quinn | |
Undergrad students |
|
Amick Sollenberger | |
Rehaan Irani | |
Dan Marella | |
Ian Balaguera | |
Kiera Fullick | |
Keller Morrison | |
Isabella Segarra | |
Gavin Pitt | |
Ben Lyons, Research Technician | |
Oliver Sand, Research Engineer | |
Kaela Zaino, Project Coordinator | |
Jamilla Wilson, Administrative Assistant |
Lab Alumni
ScB: Jacy Bird, Ailey Crow, Joe Wofford, Anthony Zorzos, Adam Mittelman, Ricardo Galvao, Emily Israeli, Alex deQuitry Chaumont, Max Tuttman, Jun Kudo, Matt Novick, Chioke Harris, Adam Hoffman, Ben Howard, Dave Gagnon, Alex Carrere, Ian Brownstein, Ben Strom, Rebecca Corman, Ryan McKeon, Colden Eldridge, Michael Manning, Hunter Ray, Katherine Pisani, Anna Seto, Quincy McKown, Spencer Carroll, Zach Gamble, Katie Wu, Will Haddock, Eric Shaw, Julian Lopez-Uricoechea, Albin Wells, Howon Lee, Nick Simone, Christine Zhou, Jay-Young Cho, Alex Koh-Bell, Ian Brown, Erin Tucker, Rei Guo, Ilan Upfal, Jenya Kirsch-Posner, Noah Medina.
ScM: Jahn Torres, Maureen McCamley, Melissa Loreiro, Shawn Kitchner, Qe (Rick) He, John DiBennedetto, Jillian Kiser, Xiongfeng (Brandon) Yi.
PhD: Kristin Bishop, Peter Huang, MinJun Kim, Jeff Guasto, Bian Qian, Charles Peguero, Joe Bahlman, Arnold Song, Rye Waldman, Cosima Schunk, Kyohei Onoue, Joon Sik Park, Yi Fan, Zijie Xu, Jillian Bohnker, Yunxing Su, Gali Alon Tzezana, Matteo di Luca, Yuanhang Zhu, Xiaozhou Fan.
Post Docs: GenXin Han, Jinil Park, Xiaodong Tian, Johan Westin, Dave Willis, Tatjana Hubel, Jen Franck, Attila Bergou, Tony Yu, Oscar Curet, Bin Liu, Rhea von Busse, Daegyoum Kim, Zeynep Temel, Kyohei Onoue, Hamid Vejdani, Kristy Schlueter-Kuck, Varghese Mathai, Guillaume Durey, Juhi Chowdhuri, Sonja Friman, Sakhi Swarrup, Xiaowei He.
Visitors: Rene Henderikx (TU Eindhoven), Max de Zordo-Banliat (Ecole Central Paris), Jerome Novak (Ecole Central Paris), Quentin Guillaumin (ESPCI), Sjors Dankers (TU Eindhoven). Cory Elowe (UMass), Laura Mendez (UNC), Cameron Urban (WUSTL/Cornell), Jared Ramirez (USC) Dayna Jackson (Howard) Caylan Hagood (UNC) Gabby Orfanides (RIT), Mareesa Islam (UC Berkeley), Tanner Diring (U. Wisconsin), Jayna Rybner (USC).